Fogyókúra éhezés nélkül

A legtöbb túlsúlyos ember úgy gondol a fogyókúrára, a súlycsökkentésre, hogy a diéta kezdetétől koplalásról, lemondásról szólnak a napjai.

Kezdetben kínosan ügyelnek arra mikor, milyen étel  kerül a tányérukra, úgy érzik sosem laknak jól. Végül eljön az a pillanat amikor az éhség úgy elhatalmasodik rajtuk, hogy beadják a derekukat és engednek a csábító falatoknak.

Miért kerít minket hatalmába az étel utáni sóvárgás?

Ez a kérdés nemcsak a fogyókúrázókat de az orvosokat is foglalkoztatja.
1994-ben fedezték fel a leptin nevű fehérjetermészetű hormont, mely a teltségérzetünket szabályozza. Hiánya esetén nem alakul ki a jóllakottság érzete, melynek következtében sokkal több kalóriát viszünk be a szervezetünkben mint amennyit kellene. Ennek következtében pedig a mérleg nyelve megindul felfele és egy idő után azt vesszük észre, hogy a ruhatárunkat kihíztuk, a testünket pedig tetemes zsírpárnák takarják.

Leggyakrabban mégsem a leptin hiánya okozza a legnagyobb problémát, hanem úgynevezett leptin rezisztencia alakul ki. Ebben az esetben hiába van jelen a szervezetünkben a megfelelő mennyiségű leptin ahhoz, hogy csökkenjen az éhségérzetünk mégsem érezzük hatását  így a kelleténél több táplálékkal tömjük meg pocakunkat, mely elhízáshoz vezet.
A jó hír, hogy a kutatók szerint a rendszeres testmozgással, egészséges táplálkozással és megfelelő mennyiségű alvással a leptin rezisztencia csökkenthető sőt akár meg is szüntethető.

A leptin nevű hormon mellett az egyik legfontosabb éhség és jóllakottság jelző hormon a gyomorfal által termelt ghrelin. Amikor a pocakunk tele van, azaz jól megtömjük akkor fala megfeszül és csak kevés ghrelin termelődik, de ha a pocakunk kiürül akkor a gyomorfal elkezd ghrelint termelni, mely bekerül a véráramba és eljut az agyunk „éhség-jóllakottság” központjába a hipotalamuszba és máris  megérezzük az éhséget.

 

Mit tehetünk a fogyókúránk során, hogy ne törjön ránk a farkaséhség?

Elsősorban felejtsük el a koplalást a fogyókúránk alatt is! Egyrészt ez hosszú távon nem kivitelezhető másrészt ki az aki egész életében mást sem akar érezni mint a mardosó éhséget és sóvárgást egy-egy finom falat iránt.

 

Mi az ami jóllakottságot okoz és még a fogyókúránkat is elősegíti?

  •  A rost
    Együnk minél több magas rosttartalmú ételt, melyek kalóriatartalma alacsonyabb mégis teltségérzetet okoznak. Ilyen például a teljes kiőrlésű gabonából készült pékáruk, a hüvelyesek, a gyümölcsök, a zöldségek.
    A rostok emésztéséheztöbb idő kell így tovább maradnak a gyomorban illetve az emésztőrendszerben, mely hatására később jelentkezik éhségérzetünk.

    Tudtad?
    1 kávéskanál olívaolaj ugyanannyi kalóriát tartalmaz mint egy tányér zöldség! Mégsem érzed a jóllakottságot ha bekapsz egy kiskanálnyi olívaolajat, míg egy adag zöldség befalása után érzed a teltségérzetet.

  •  A fehérje
    2005-ben amerikai kutatócsoport vizsgálata alapján bebizonyosodott, hogy a  fehérjedús étrend hatására csökken az éhségérzetünk. Azok az önkéntesek akik a kutatási idő alatt fehérjedús diétát tartottak naponta átlagosan 450 kilokalóriával ettek kevesebbet mint általában a  mindennapjaik során és átlagosan 5 kg-ot fogytak. A kúra leteltével a kutatók megmérték a leptin és ghrelin szintjüket, mely során a leptin szintjük alacsony míg a ghrelin szintjük magas volt. Azaz éhséget kellett volna érezniük, de ők mégis teltségérzetet, jóllakottságot éreztek.Későbbi kutatások bebizonyították, hogy a fehérjék emésztése során keletkezett aminosavak egyike ( leucin ) a hipotalamuszba fejti ki hatását, melynek következtében csökkenti az étvágyat.
    Fogyókúrád alatt a rostban gazdag menüdet párosítsd sovány húsokkal, halakkal, csonthéjasokkal, melyek magas fehérjetartalmú ételek.
  • Fogyassz alacsony kalóriatartalmú leveseket
    A benne található zöldség rosttartalma és a folyadék eltelít kalóriatartalma viszont segít a súlycsökkentésben.

 

Még 5 tipp, hogy ne éhezz a fogyókúra alatt

  1. Fehér kenyér helyett fogyassz teljes kiőrlésű pékárút
  2. A tányérod nagy részét friss és párolt zöldségek borítsák
  3. Ha megéhezel egyél a kedvenc gyümölcsödből, zöldségedből
  4. Válaszd az alacsony zsírtartalmú élelmiszereket, a zsírban rengeteg kalória van
  5. Chipsz, csoki helyett egyél meg pár szem diót, mogyorót, mandulát

 

Végül pedig lásd meg a fogyókúrában a lehetőségeket és felejtsd el a lemondásokat, így jókat ehetsz miközben súlyod csökkenni fog! 🙂

8 hozzászólás


  1. Sok új infohoz jutottam, és innentől átértékelem az étrendemet. Kicsit tudományos a cikk, de érthető, érdemes elolvasni, és megszívlelni.

    Válasz

    1. Kedves hermar,

      Örülök, hogy tetszett! 🙂

      Válasz

  2. SOHA NEM SZERETTEM ANNYIRA A SALATAKAT DE 2 HETE FOGYOZOK AZOTA RENGETEG SALIT ESZEK KEZDEM MEGSZERETNI DE NAGY BAJ HOGY IZE LEGYEN ES MEGTUDJAM ENNI TESZEK RA TEJFOLT VAGY MAJONEZT A MUZLIVEL MI A HEJZET

    Válasz

  3. EN UTALOM A GYUMOLCSOT IGY HOGYAN LEHET FOGYOKURAZNI MIVEL LEHET HEJETTESEITENI

    Válasz

  4. nagyon szeretem a halat jo e ha kirantom kukorica lisztben
    ehetek e krumplit es rizst en nem egy meghatarozot dieta szerint fogyozok hanem magamtol es januar15 ota februar 5 ig lement 4 kilo eleg e letezik e ojan dieta ahol nem kell gyumolcsot enni havan kernem a leirasat

    Válasz

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük