Az ünnepi forgatagot követően, a hatalmas családi vacsorák után sokak szeme előtt újévi fogadalomként a ,,fogyni vágyás,, lebeg; elhatározzák, hogy a következő év a diéta éve lesz.
Kiemelném, hogy nem egyik napról a másikra kell drasztikus változtatásokat véghezvinni, hanem fokozatosan, lépésről lépésre célszerű bevezetni a helyes és tudatos étrendet a mindennapokba annak érdekében, hogy tartós eredményt érhessünk el.
Minden csupán elhatározás és akaraterő kérdése.
Tévhit, hogy az embernek koplalnia kell a sikeres súlyvesztéshez, csupán a nyersanyagokat indokolt megfelelően összeválogatni és már kis odafigyeléssel egy optimálisabb közérzet érhető el, ami motivációt ad a folytatáshoz.
A táplálkozást kiegészítve elengedhetetlen a testmozgás, hogy a leadott kilók visszaugrását megakadályozzuk, eredményes testtömeg csökkenést érhessünk el. Ez kezdetnek lehet egy tempósabb séta is, a lényeg, hogy kimelegedjünk benne.
A kiegyensúlyozott étrend elsősorban azt jelenti, hogy naponta ötször étkezzünk a szervezet optimális működése, tápanyagellátása érdekében, ami legyen változatos, idényszerű, mennyiségileg és minőségileg megfelelő.
Kulcsfontosságú a napi 1,5 – 2 litert meghaladó folyadék elfogyasztása, ami leginkább tiszta víz, tea, zöldséglé, gyümölcslé formájában jelenjen meg.
A napi kalciumbevitel fedezhető fél liternek megfelelő tej- illetve tejtermékekkel, ami a normál csontozat fenntartásához elengedhetetlen.
Hangsúlyos továbbá a vitaminbevitel, naponta kerüljön az asztalra friss gyümölcs és zöldség.
A 3 főétkezést (reggeli, ebéd, vacsora) kibővítve a tízórai és az uzsonna csupán könnyed étkezést jelent, ami pl.: gyümölcs, illetve tejtermék (pl.: kefir, joghurt) formájában jelenik meg.
A fogyókúrát érintve alapvető követelmény a zsírszegénység, tehát a receptek hozzávalói zsírszegény változatokra cserélendők. Az energiaszegény étrend gerincét a zöldségfélék képezik alacsony energiatartalmuk, valamint jelentős ásványi anyag-, vitamin- és rosttartalmuk miatt. A megszokott salátakombinációk mellett ötletes, nem mindennapi változatokkal fellendíthető az étkezés élménye is (pl.: brokkoli saláta).
Kefires brokkoli saláta
Hozzávalók:
- 1kg brokkoli
- 25dkg burgonya
- 2dkg olívaolaj
- 2 dl kefir
- só, tárkony, lila hagyma, petrezselyemzöld, fűszerpaprika az ízesítéshez
Elkészítés:
A brokkolit és a burgonyát sós vízben külön-külön megpároljuk. Leszűrjük, majd összeöntjük. A kefirt a fűszerekkel, olajjal kikeverjük, majd ráöntjük a zöldségekre és összeforgatjuk, és már tálalhatjuk is. Kitűnő magában, vagy akár köretként is.
Az étrendben tilos a cukorka, csokoládé, vajkrémes cukrászsütemények, méz, tömény szeszes italok fogyasztása. Az ételek ízesítésénél a cukor helyettesítésére energiát nem adó mesterséges édesítőszerek ajánlottak.
Az egészségesebb, céltudatosabb táplálkozás, illetve a diéta kezdéséhez sok sikert kívánok!
Kovács Mária
dietetikus