Túlsúly, ami a Gyermeked életére tör

Évről-évre nő a túlsúllyal, elhízással küzdők száma az egész világon, de nemcsak a felnőtt lakosság van veszélyben, hanem a gyerkőcök is, akik belecsöppenek  abba a világba ahol lépten-nyomon egy-egy gyorsétterembe botlunk, ahol a rendszeres mozgást csak úgy lehet elérni ha kötelezővé teszik a heti ötszöri tornaórát az iskolában.  Ahol egy-egy tv műsor között szinte 20 percenként tömik a fejünket  10 perces reklám blokkokkal, melyekben arról beszélnek miért jó nekünk ha chipszet,  kólát,  félkészételeket eszünk.  Mi pedig folyton sietünk, rohanunk, kapkodunk, míg azt nem vesszük észre, hogy gyermekünk  szép lassan kihízta a tv előtti fotelt, melyben órákat tud eltölteni miközben egy vagy akár két nagy tál rágcsálnivalót is elcsipeget.

Amikor rádöbbenünk, hogy gyermekünk a túlsúlyos akkor már nagyon nehéz őt az egészséges élet felé terelgetni. Legtöbbször az ilyen gyerkőcöket a társaik kiközösítik. kicsúfolják, amitől zárkózott befelé fordulóvá válik. Nem akar kimozdulni otthonról,  mert úgy érzi csak a négy fal között van biztonságban, csak ez az a hely ahol nem bántják, ahol  megnyugtathatja háborgó lelkét némi harapnivalóval.
Ha megpróbáljuk rávenni egy kis mozgásra, ne csodálkozzunk ha nemet mond hiszen teste ellustult a rárakódott zsírpárnáktól.  Fél, hogy újabb csalódás, kudarc éri ha nem tudja teljesíteni velünk a kerékpártúrát, mert nem bírja velünk tartani az iramot. Mi is egyre türelmetlenebbek leszünk, hiszen látjuk, tudjuk, hogy nincs ez így jól, de mégis úgy érezzük nem tudunk ellene tenni.

A legjobb ha megelőzzük az elhízást! Ha a gyermekeinket már születésüktől kezdve megtanítjuk a helyes táplálkozásra, a rendszeres testmozgásra.

Nemrég láttam egy dokumentumfilm részletet, mely arról szólt, hogy egyre több a kövér gyermek Dél-Olaszországban.  Ott ahol a mediterrán konyha a jellemző, melynek lényege, hogy az étkezések során sok párolt és nyers  zöldséget, gyümölcsöt fogyasztanak.  Miért nő mégis évről-évre az elhízott gyermekek száma? Ezt kezdték el vizsgálni olasz gyermekorvosok és táplálkozással foglalkozó szakemberek. A kutatás eredménye, hogy egyre több családban változtak meg az étkezési szokások. Már nem az egészséges mediterrán konyha ételei kerülnek a családi asztalra, sőt volt olyan gyerkőc aki nem tudta mi az a szőlő, mert még soha életében nem kóstolta.
Ennek tudatában a szakemberek elkezdték járni az iskolákat és egészség oktató órákat tartottak, melynek lényege, hogy megismertessék a gyermekekkel az egészséges ételeket.  De ez nem csak száraz elméleti oktatás volt, hiszen 6-7-8 évesek ültek az iskolapadban, kőkemény gyakorlati órák voltak, melyeket nebulók nagyon élveztek. Megtanították őket csukott szemmel illatról, tapintásról, ízről megismerni a zöldségeket, gyümölcsöket.

Miért ne tehetnénk ezt meg mi is a saját gyermekeinkkel? Miért ne taníthatnánk meg vele mi is játékosan mi az ami egészséges és mi az ami csak üres kalória?

 

3 tipp, hogy gyermekünk egészségesen étkezzen:

 
# 1.  Mutass példát! Ez az egyik legfontosabb amit megtehetsz gyermekedért. Nem várhatod el tőle,  hogy ne igyon kólát míg a család többi tagja üvegszámra issza azt.

Egy kedves ismerősöméknél az apa folyton a konyhapultnál állva evett, rendszeresen megálltak az út melletti gyorsétteremnél, mindig volt otthon cukros üdítő. A kisebbik gyermekük példaképe az apuka volt,  miközben folyton azt hajtogatta: Nekem is olyan nagy pocakom lesz mint Apának!, Én is olyan NAGY akarok lenni mint Apa! A gyerkőc 5 évesen nagyobb mint a 7 éves testvére, társai folyton kiközösítik mert ducisága miatt nem tud lépést tartani a többiekkel.
Gyermekeinknek mi vagyunk a példaképe! Fontos, hogy olyan szokásokat adjunk át nekik, melyek az egészségüket szolgálják.

 

# 2. Változatos étkezés! Egy fejlődő szervezetnek fontos a megfelelő minőségű tápanyag, hiszen csak ezzel biztosítható az egészséges testi és szellemi fejlődés.

Minden étkezés mellé adjunk nyers vagy párolt zöldséget még akkor is ha kezdetben nem hajlandó mindent megenni vagy megkóstolni.  Reggelire ne péksütemény,  cukros nyalánkság kerüljön az asztalra. Készítsünk inkább tápláló szendvicset, teljes kiőrlésű zsemléből, kenyérből, szalámival, sok-sok zöldséggel. Készítsünk heti menüt, mely megkönnyíti mikor mi kerüljön az asztalra.  Legyen főzeléknap, tartalmasabb leves nap amikor a második valami könnyű fogás. Tízóraira, uzsonnára készíthetsz gyümölcstálat vagy gyümölcsnyársat, ezek izgalmasak és felkeltik a gyerkőc érdeklődését.  Lehet koktélt készíteni gyümölcsből, ásványvíz vagy tej és némi természetes édesítőszer hozzáadásával.  Mutass meg minél több ízt gyermekednek.

 

# 3. Készítsétek el együtt az ételeket! Remek közös program ha bevonod a gyerkőcöket a reggeli, ebéd vagy vacsora elkészítésébe.

Adj neki életkorának megfelelő feladatokat, közben lehet beszélgetni, kóstolgatni a nyersanyagokat.
Ha már tud írni-olvasni csinálhattok receptgyűjteményt, melybe összegyűjtitek az egészséges ételek receptjeit.  Ehhez nem kell más mint egy füzet, melybe Ő saját maga írja le a közösen elkészített ételek receptjeit. Ezeket illusztrálhatjátok rajzokkal, saját fotókkal.  Külön fejezet lehet a reggelinek,  a levesnek, a főfogásnak, a desszertnek.  A kis főszakács büszkén fogja tálalni, majd megenni az együtt elkészített ételeket.

 

Ez csak három ötlet, hogyan tudjuk játékosan az egészséges étkezés felé terelgetni gyermekeinket. A lényeg, hogy legyünk türelmesek és kitartóak mert nem kevesebb mint gyermekünk egészsége a tét!

Egyetértesz? Tiltakozol? Van ötleted? Ne habozz oszd meg velünk most!

5 hozzászólás


  1. Kisebb korában még le lehet foglalni főzőcskével a gyereket, de 10-12 évesen már nem nagyon.. itthon mindig csak nyammogás van az ebéden bármit főzök, aztán meg megy egész délután a hűtőajtó-nyitogatás. Persze már rég nem veszek chipset meg édességet, mert nem működik “ha az ebédet megeszed majd kaphatsz”-módszer, egyszerűbb, ha nem talál itthon ilyesmit 🙂 Nna, most kiírtam magamból a bosszúságot ide, bocs 🙂 Ja, és a “mindenfúúúúúúj” időszakról még nem is beszéltem :p
    A tejről olvastam most egy csomó jó infót itt: http://minu.me/-szeretjukatejet
    Épp a kakaóról próbálunk leszokni a sima tej javára, mert már a kakaó is leginkább cukorból áll, nem mondok márkát..

    Válasz

    1. Szerettem volna megosztani a facebookon, de nem sikerült, pedig jó cikk.

      Válasz

      1. Ha rányomsz a tetszik gombra akkor megosztja az üzenőfaladon és még írni is tudsz hozzá 🙂 Nálam legalábbis így megosztotta.

        Válasz

  2. Elkezdtem olvasni a cikket, és azt gondoltam ezt bármelyik egészség magazion is közölhetné. Nagyon hasznosnak tartom, kérlek gyakrabban hívd fel a figyelmet a gyermekekkel kapcsolatos étkezési szokások változására. Mi felnőttek dönthetünk az egészségünkről, de a gyermekeink, unokánink egészsége tőlünk függ. Gratulálok.

    Válasz

  3. A klorogénsav serkenti a máj anyagcsere-funkcióit, ami ez által több zsírt éget el. Ezért azt mondhatjuk, hogy a klorogénsav kétszeres súlycsökkentő mechanizmus, mivel lehetetlenné teszi a zsír lerakódását, és az addigi zsír felszívódását gyorsítja…

    Válasz

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük