Mi is a nagy labda vagy gimnasztika labda vagy super ball ?
A gimnasztikai labdákat már 1963 óta használják, eleinte csak rehabilitációs, később fitnesz célokra is.
A kemény felületen való testedzéssel szemben a gimnasztikai labda előnye, hogy annak instabilitása miatt a test több izma több izommunkát végez az egyensúlyozás miatt. Leginkább a törzs izmai (has és hátizmok) edzésére használják.
Kemény és strapabíró PVC-ből készül, ami erős és ellenálló, 600 kg terhelhetőséggel és csúszásmentes felülettel. Több színben és méretben kaphatóak. A labdák hasadásmentesek.
A gimnasztikai labdákat felhasználhatod:
– az összes talajgyakorlathoz
– egy egyszerű otthoni tornánál is változatosságot jelent
– használhatod ülő alkalmatosságként is, ekkor a gimnasztikai labda elősegíti a helyes testtartást ülés közben, ugyanis a törzsizomzat folyamatos és összehangolt működésére van szükség ahhoz, hogy ne veszítsük el egyensúlyunkat és ülve maradjunk a labdán.
– alkalmas különféle relaxációs gyakorlatokra is
– a gimnasztikai labda rekreációs gyakorlatokhoz is tökéletes, műtétek utáni rehabilitáció, felépülés segédeszközeként
– érdekesség: szülés előtt, vajúdás alatt is használják, hogy segítsék a magzat előrehaladását
Az optimális labda átmérője a TE magasságodhoz:
Magassága cm-ben A labda Ø cm-ben
80 – 110 cm 30 Ø
110 – 135 cm 45 Ø
135 – 160 cm 55 Ø
160 – 180 cm 65 Ø
180 és több cm 75 Ø
Tárogatás labdán:
Nem az a fő cél, hogy komolyabb izomtömeget építsünk a mellkasunkra, hanem, hogy átmozgassuk a teljes testet és a törzset is erősítsük. A tárogatás alapszabályai: a karokat könyökben enyhén hajlítva, egymás felé néző tenyerekkel kinyújtjuk magunk elé – ez lesz a kiinduló helyzet. A karok kitárásával a súlyzókat leengedjük a mell vonalába. Ez a gyakorlat negatív szakasza, ilyenkor történik a belégzés. A gyakorlat koncentrikus szakaszában a mellizmok erejének segítségével visszatérünk kiinduló helyzetbe. Ilyenkor fújjuk ki a levegőt.
Fontos szabály, hogy a könyökök végig enyhén hajlítva vannak és ez a pozíció nem változik a gyakorlat végzése során, tehát nem hajlítjuk az alkart semerre. Úgy kell elképzelni, mintha be lenne gipszelve a könyök környékén a karunk és nem tudnánk elmozdítani semerre.
A sport életforma! Sportolj TE is!