A sikeres és tartós súlycsökkentés egyik alappillére az étkezés. A túlsúllyal küzdők tudják, hogy változtatni kell étkezési szokásaikon ahhoz, hogy elérjék a kívánt testsúlyt, de ez cseppet sem könnyű dolog.
Nehéz felismerni melyek azok a szokások amik segítik a fogyókúránk sikerességét és melyek azok amelyek hátráltatják azt.
Összeszedtem 5 étkezési tippet, melyek segítenek a fogyókúrád során és még azon túl is! 🙂
#1. Tervezd meg az étkezéseidet
Kata sosem tervezte meg mikor mit fog enni. Egyszerűen amikor rátört az éhség gyorsan evett valamit. Ha éppen egy illatozó pékség előtt haladt el akkor beugrott és vett egy-két zacskónyi friss, meleg, kalóriadús harapnivalót amit menet közben tömött magába. Ha a munkahelyén volt akkor leszaladt a büfébe és vette a egyet pizzaszeletek, hamburgerek, szendvicsek választékából. Az is gyakran megesett, hogy egy gyorsétterembe ugrott be és beburkolt egy nagy adag gyors kaját.
Ha szeretnéd, hogy súlyod csökkenjen tervezd meg, hogy mikor, mit fogsz enni. Készíthetsz heti vagy napi tervet ahogy neked praktikusabb. Ilyenkor minden étkezésed tervezz meg, és írd is fel. Olyan ez mint az iskolában az órarend. Ez egyrészt jól jön ha bevásárolni mész így tudod mit kell beszerezned és nem fogsz felesleges élelmiszereket vásárolni, másrészt kontrollálni tudod a bevitt kalória mennyiségét is.
#2. Étkezz változatosan
Az ételek elkészítésénél többféle élelmiszert használj és az elkészítési mód is legyen változatos. A fogyókúra során sem kell folyton nyers salátás és párolt csirkemellet enni. Gondolj bele a tojásdiétába amikor egyre több tojást kell megenni nap mint nap. A negyedik napon már biztosan a hátad közepére sem kívánod a főtt tojást, így inkább hagyod az egészet.
A változatos étkezéssel nemcsak a fogyókúrád teszed színesebbé, de a szervezetednek is biztosítod az egészséges működéshez szükséges, vitaminokat, ásványi anyagokat, tápanyagokat.
#3. Készítsd el Te magad az ételeidet
Így tudod, hogy milyen alapanyagokból készült amit megeszel és nem viszel be a szervezetedbe felesleges cukrot, zsírt, tartósítószert és egyéb adalékanyagot amit a félkész vagy kész élelmiszerek tartalmaznak. Ráadásként pedig remek szórakozás lehet a közös családi főzőcske! 🙂
#4. Étkezz egy helyen
Jelölj ki az otthonodban egy helyet ahol étkezel, ez lehet a konyha vagy az étkező és innentől kezdve máshol soha ne egyél még egy falatot sem. Ha a tv előtt étkezel az elvonja az evésről a figyelmed hiszen a műsorra koncentrálsz így elveszted a kontrollt a bevitt élelmiszerek mennyisége felett és a vacsorád ízét sem tudod kiélvezni.
A munkahelyeden se egyél ott ahol dolgozol, biztosan van erre egy kijelölt hely, például ebédlő vagy teakonyha. Felejtsd el, hogy annál az íróasztalnál étkezel ahol dolgozol.
Ha a munkád során sokat utazol akkor állj meg egy pihenőhelyen ha eljött az étkezés ideje, de ne egyél menet közben.
#5. Figyelj a szervezeted jelzéseire
Akkor egyél ha éhes vagy és ne akkor amikor lelked enni kíván!
A szervezet jelez, csak mi nem figyelünk rá. Hajlamosak vagyunk “csak úgy” enni, csipegetni valamit, melynek következménye, hogy rengeteg felesleges kalóriát viszünk be, mely súlygyarapodáshoz vezet.
Te melyik étkezési szokásodon változtatnál? Oszd meg velünk most, hogy segíteni tudjunk! 🙂
Permalink
Sajnos én ha leülök tv-t nézni akkor rágcsálnom kell valamit. Ha egyedül vagyok otthon akkor biztosan a tv előtt eszem meg az ebédet vagy a vacsorát 🙁 sőt legtöbbször mást is csipegetek ilyenkor.
Permalink
Nekem a délutáni étkezési szokásaimon kell változtatnom
Délig még minden rendben van
Utána van gondom
Permalink
Én folyton édességet ennék 🙁 egész nap
Permalink
A tervezés megy a legnehezebben. Gyakran főzök hangulatból. Amihez éppen kedvem van. Nehéz lehet terv szerint étkezni, nekem legalábbis nehéz.
Permalink
Kedves blogot író és olvasók!
Először is elnézéseteket szeretném kérni, hogy ilyesmivel töröm meg a hasznos tanácsokat, és sikertörténeteket!
Végzős pszichológus hallgató vagyok és témám a túlsúllyal kapcsolatos. Nehezen gyűlik össze a követelményeknek megfelelő létszám, ezért a segítségeteket szeretném kérni.
Kutatásommal szeretnék közelebb kerülni az elhízás pszichológiai hátteréhez, így akik nem zárkóznak el ettől a megközelítéstől és van egy kis idejük a teszt kitöltésére, azokat kérem segítsenek. (főként azok segítségét várom, akik maguk is túlsúllyal küzdenek)
A teszt kitölthető online, az alábbi linken:
https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?fromEmail=true&formkey=dDQ5cWZUcmJHNWRUTmRPSHREV3ltVEE6MQ
Nem árulok zsákbamacskát, így itt is szeretném jelezni, hogy a tesztkitöltést egy rövid találkozó követi, ahol egy rajztesztre kérem a résztvevőket (nem a rajztehetség a lényeg!).
A részvétel teljesen anonim! Mivel a részvétel önkéntes, így bármikor visszaléphettek!
Előre is nagyon köszönöm Nektek!
További kitartást, és energiát mindenkinek a fogyáshoz, vagy súlya megtartásához!
Szép napot!
Évi
Permalink
nagyon kívánom az édességet, volt olyan nap hogy nem ettem semmit csak 2 tábla csokit, mert lelkiismeret furdalásom volt ezért nem ettem semmi mást… :/ igaz, másnapra nem híztam de nagyon rosszul éreztem magam miatta
Permalink
Igazán hasznos és jó tanácsokat adtál, szerintem ezek a pilérei egy egészséges étkezésnek, és ne is nevezzük fogyókúrának, mert ennek a szónak negatív kicsengése van. Szivesen olvasom, és ajánlom másoknak is ezt az oldalt. Amit tanultam, és ajánlom is hiszen mindenkinek a hasznára válnak. Tervezzük az étkezésünket mostantóll. A tervezés már azért is jó, mert elkezdünk fofglalkozni magunkkal is,. Kell hogy erre időnk legyen. Ti hogy gondoljátok?